Izlijuša dzīvsudraba savākšana PDF Drukāt E-pasts
Thursday, 05 February 2009

ImageJautājums: Kā rīkoties, ja telpā izlijis neliels daudzums dzīvsudraba (piemēram, saplīsis dzīvsudraba termometrs)?

Atbilde: Attiecībā uz dzīvsudraba savākšanu ir sastopami dažādi priekšraksti, kas dažreiz ir pat zināmā pretrunā viens ar otru, taču kopsavilkumā rīcība izlijuša dzīvsudraba (piemēram, saplīsuša dzīvsudraba termometra) gadījumā reducējas uz šādiem soļiem:

1) Novērst tālāku noplūdi. Ja saplīsis dzīvsudraba termometrs, bet daļa dzīvsudraba palikusi termometra stobriņā, ja iespējams, aizlīmēt stobriņa galu ar līmlenti un ievietot to noeslēdzamā traukā- kastītē, burciņā vai tml.

2) Atbrīvot telpu. Lūgt atstāt telpu, kurā notikusi dzīvsudraba izlīšana, ikvienam, kas nav tieši iesaistīts dzīvsudraba savākšanā. Izslēgt arī starptelpu ventilāciju vai citādi izolēt telpu no ēkas iekšējās ventilācijas sistēmas, lai nepieļautu dzīvsudraba tvaiku izplatīšanos pa ēku.

3) Lietot respiratoru. Lai arī parasti dzīvsudraba daudzums, ar ko var nākties saskarties sadzīvē, ir niecīga, personām, kas veic dzīvsudraba savākšanu ir ieteicams lietot respiratoru vai sejas masku, lai samazinātu dzīvsudraba tvaiku ieelpošanas iespējamību.

4) Noņemt juvelierizstrādājumus. Personām, kas veic dzīvsudraba savākšanu novilkt no rokām gredzenus un aproces, lai nepieļautu dzīvsudraba āmalgamēšanos ar dārgmetāliem.

5) Lietot aizsargcimdus. Lietot gumijas vai lateksa cimdus. Stikla lauskas, ja tādas ir savākt uzmanīgi, ieteicams tās ņemt ar salveti vai papīra dvieli un ievietot noslēdzamā traukā.

6) Identificēt virsmas. Dzīvsudrabu var viegli savākt no koka, linoleja, flīžu un citām līdzīgām virsmām. Ja dzīvsudrabs nokļuvis uz auduma, aizkariem vai pakāja, var gadīties, ka šie materiāli vai vismaz ar dzīvsudrabu sasmērētā daļa būs jālikvidē.

7) Meklēt dzīvsudraba pilienus. Ir nepieciešams atrast visus dzīvsudraba pilienus. Izmantojiet papīru vai kartonu, lai uzmanīgi sastumtu pilienus kopā. Izvairieties no straujām kustībām, lai nejauši neiegūtu pretēju rezultātu. Mazuz, grūti saskatāmus pilienus var atrast izmantojot kabatas lukturīti- spīdiniet lukturīti gar grīdas virsmu, lai saskatītu līdz tam nepamanītos zaigojošos pilienus, kas var būt paslēpušies nelielos grīdas nelīdzenumos. Ievērojiet, ka uz cietas gludas virsmas dzībsudraba piliens var aizripot diezgan tālu- pārbaudiet visus, arī attālākos telpas stūrus.

8) Savākt ar pipeti vai līmlentu. Lietot pipeti vai šļirci (bez adatas!), lai savāktu dzīvsudraba pilienus. Ievietot dzīvsudrabu izturīgā noslēdzamā plastmasas (vēlams) vai stikla trauciņā. Trauciņu obligāti nomarķēt norādot, ka tajā atrodas dzīvsudrabs. Pēc lielāko pilienu savākšanas uzmanīgi savākt mazākos pilienus, izmantojot līmlentu. Izlietoto līmlentu ievietot noslēdzamā plastikāta maisiņā un maisiņu nomarķēt. Turpat ievietot dzīvsudraba savākšanā lietotos cimdus un citus piesārņotos materiālus. Sīkus dzīvsudraba pilienus no grīdas šķirbām var savākt arī ar vara vadiņu palīdzību (piemēram, nelielas, no smalkiem elektrības vadiņiem izveidotas "slotiņas" palīdzību)- dzīvsudrabs "uzsūksies" veidojot amalgalmu ar varu. Pēc tam šie vara vadiņi jāutilizē tā pat kā jebkurš cits ar dzīvsudrabu piesārņots materiāls.

Ja minētās metāliskā dzīvsudraba pilienu savākšanas iespējas ir izsmeltas, bet daļa dzīvsudraba palikusi nesavākta (piemēram, ja tas salīdis grīdas šķirbās) un ja saimniecībā ir pieejamas zemākminētās vielas, nesavākto dzīvsudrabu apsrādā ar 20% kālija permanganāta ("lillā graudiņu") šķīdumu- tas oksidē dzīvsudrabu un dzīvsudraba iztvaikošana apstājas.

Kā alternatīvu var izmantot dzelzs (III) hlorīda šķīdumu, kas pārvērš dzīvsudrabu par neiztvaikojošu un ļoti maz šķistošu kalomelu HgCl2. Pēc tam visu virsmu apstrādā ar koloidālo sēru (sēra pilveri jeb "sēra ziediem"), kas kalpo kā kalomela absorbents, vienlaicīgi veidojot amalgamu ar gadījuma pēc neizreaģējošo dzīvsudrabu.

9) Atkritumu savākšana. Sazināties ar atbildīgajiem par atkritumu savākšanu jūsu organizācijā, lai adekvāti utilizētu dzīvsudraba atkritumus, kas ir pieskaitāmi bie bīstamajiem atkritumiem.

10) Telpu vēdināšana pec savākšanas. Pēc dzīvsudraba savākšanas telpu, kurā noticis incidents nepieciešams labi izvēdīnāt. Ieteicams vēdināt telpu vismaz 24 stundas turot atvērtus logus un ieslēgtu ventilācijas sistēmu.

 

Lietas, ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt, mēģinot savākt vai saskaroties ar dzīvsudrabu:

- Nelietot putekļusūcēju! Jūs ne tikai piepūtīsiet ar dzīvsudraba tvaikiem visu telpu, bet arī piesārņosiet putekļusūcēju un to nāksies utilizēt kā bīstamos atkritumus.

- Nelietot slotu vai birsti! Tas nebūs efektīvi un var novest pie dzīvsudraba pilienu sašķešanās mazākos un grūtāk savācamos pilienos un to izplatīšanās pa visu telpu, kā arī pie pašas slotas vai birstes piesārņošanās.

- Nekādā gadījumā nemest dzīvsudrabu izlietnē! Tas paliks izlietnes liekumā un turpinās piesārņot telpu ar tvaiiem.

- Nelietot sadzīves tīrīšanas līdzekļus! Tas nepalīdz, bet hloru un amonija sāļus saturoši līdzikļi var radīt vēl toksiskākus dzīvsudraba savienojumus.

- Nemazgāt ar dzīvsudrabu piesārņotu apģērbu veļas mašīnā! Jūs piesārņosiet savu veļasmašīnu un kanalizācijas sistēmu.

- Neturpiniet valkāt kurpes vai apģērbu, kas bijis piesārņots ar dzīvsudrabu! Jūs ne tikai izplatīsiet piesārņojumu, bet nepārtraukti pakļausiet sevi dzīvsudraba tvaiku kaitīgajai iedzrbībai. Neļaujiet nevienam ar piesārņotiem apaviem staigāt pa telpām!

- Nededziniet ar dzīvsudrabu piesārņotu apģērbu! Dzīvsudrabs nesadegs un nepazudīs- tas tikai nonāks atmosfērā.

Lūdzu ievērojiet, ka augstākminētie priekšraksti ir piemērojami tikai nelieliem dzīvsudraba izlijumiem. Ja jums ir nācies saskarties ar liela daudzuma dzīvsudraba izlīšanu, cik vien tas iespējams, samaziniet telpā temperatūru, izolējiet telpu no iekšējās ventilācijas sistēmas, atveriet logu un nekavējoties izsauciet ugunsdzēsības un glābšanas dienestu.